CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis: Interiéry kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku.
Interiéry kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku.
20.8.2018

Šumperk zpřístupní památky, do kterých se lidé běžně nedostanou

ŠUMPERK

Dny evropského dědictví pořádá město Šumperk pod záštitou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jako každý rok se tradičně v září zdarma otevřou veřejnosti památky, které nebývají běžně přístupné. V řadě z nich budou připraveni průvodci s informacemi o jejich historii a architektonickém vývoji.

V rámci Dnů evropského dědictví navíc v klášterním kostele proběhne koncert žesťového tria The Flash Brass, na Hlavní třídě si budete moci prohlédnout výstavu Zaniklé osady a mezi Šumperkem a Velkými Losinami bude jezdit historický motorový vlak Věžák. Na tzv. Točáku se navíc bude konat Den řemesel.

Program letošních Dnů evropského dědictví (DED) zahájí ve středu 12. září v 16:00 hodin v Informačním centru vernisáž výstavy Zaniklé osady. Provázet jí bude historik Vít Lucuk, který poté povede i následnou besedu v nové budově Městské knihovny T. G. Masaryka Šumperk v ulici 28. října.

„Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout 21 panelů rozmístěných na Hlavní třídě a dozvědět se mnoho zajímavých informací o blízkých osadách, které zanikly v toku času,“ říká ředitelka šumperské knihovny Kamila Šeligová.

O hudební zpestření se postará šumperské žesťové trio The Flash Brass. Koncert žesťového tria ke stému výročí vzniku samostatného Československa se uskuteční v klášterním kostele, kde trio doprovodí varhany.

Sobota bude plně patřit památkám. „I tento rok bude v tzv. Geschaderově domě kromě stálé expozice Čarodějnické procesy připraven i průvodce, který zavede zájemce do jinak nepřístupných částí domu. Radniční věž letos bohužel kvůli rekonstrukci budovy radnice dostupná nebude,“ vysvětluje Antonín Linet, koordinátor DED. Otevřeno bude také pět kostelů, již tradičně klášterní kostel a kostel sv. Jana Křtitele, dále kostel sv. Barbory, evangelický kostel a starokatolický kostel.

Velmi lákavá bude bezesporu i šance nahlédnout do útrob Divadla Šumperk v doprovodu divadelní inspicientky ve vyhrazených hodinách. Milovníky historie jistě také zaujme prohlídka bývalého šlechtického sídla Tunklů a Žerotínů. Prohlídky v tzv. Zámečku budou probíhat v sobotu vždy v celou hodinu, kromě poledne.

Také Vlastivědné muzeum v Šumperku se již tradičně do DED zapojí bezplatným zpřístupněním svých výstav v historické budově Pavlínina dvora.

„K prohlédnutí budou připraveny výstavy Historie v kamenech, Pod kůží Marsya, Pozor, děti, poletíme! a Hrátky se zvířátky, a stálá expozice Příroda a dějiny severozápadní Moravy,“ zve návštěvníky Eva Šebestíková z oddělení služeb veřejnosti šumperského muzea.

Státní okresní archiv Šumperk v ulici Bří Čapků si na DED připravil komentované prohlídky archivu a také výstavu „Velamos“ věnovanou legendárnímu podniku.

„Výstava mapuje historii jednoho z nejznámějších výrobců kol. Jako první u nás například vyráběl kola crossová kola a BMX,“ přibližuje autorka výstavy Jana Lněníčková. Za návštěvu bude rozhodně stát i vikýřovické Muzeum silnic. „Vedle čtyř stálých expozic Via Est Vita – Silnice je život, Z historie a současnosti našich silničních mostů, Po stopách bratří Kleinů a venkovní expozice silničních mechanismů budou v rámci DED ke shlédnutí i dvě výstavy – Autobusem po silnici, do měst i na vesnici aneb z historie naší autobusové dopravy ve velkém výstavním sále, v malém výstavním sále to pak bude výstava Známky s vůní benzínu- poštovní známky Václava Zapadlíka,“ přibližuje program Alena Turková, vedoucí muzea.

Na své si přijdou i příznivci železnice. „Trať mezi Šumperkem a Velkými Losinami bude brázdit historický motorový vůz M120.417 zvaný Věžák, který byl vyroben ve 30. letech minulého století,“ říká systémový specialista Českých drah Martin Šůstal. „Odjezd ze Šumperka bude v 9:40 a 12:30 hodin, jízdenky bude možné zakoupit přímo na místě,“ dodává Šůstal.

Až daleko za hranice Evropy návštěvníky zavede výstava Cesta na východ – fotografie historické Šanghaje, instalovaná v České kapli klášterního kostela. „Návštěvníci si mohou prohlédnout dvacet panelů, na kterých je vystaveno více než čtyřicet fotografií mladých a talentovaných umělců,“ říká Bohuslav Vondruška, iniciátor výstavy.

Nedělenabídne volné prohlídky klášterního kostela a expozice „Čarodějnické procesy“ v Geschaderově domě.

I tento ročník DED bude probíhat soutěž ve sbírání razítek z památek. „Do letáku DED bude možné získat razítko ve vybraných památkách. Po získání určitého množství otisků razítek půjde soutěžící do Informačního centra Šumperk a po předložení správně vyplněného letáku si bude moci přímo na místě vylosovat jednu z cen,“ říká Antonín Linet.

Vstup zdarma je na besedu v knihovně s panem Vítem Lucukem, do všech uvedených památek v sobotu 16. i v neděli 17. září. Zpoplatněno bude jízdné Věžákem.

Autor / zdroj: Olga Hajduková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Děti v Olomouckém kraji se můžou těšit na nové dopravní hřiště

Tři milióny korun uvolní příští rok Olomoucký kraj na výstavbu a obnovu dětských dopravních hřišť. Děti tak dostanou moderní zázemí pro tréninkové jíz

Post

Topíte, topíte a pořád hodně platíte? Už nemusíte!

Zimní počasí se blíží stále rychleji. Díky sychravému počasí jsme již zahájili topnou sezónu. To má za následek samozřejmě větší odběr, elektřiny, ply

Post

Výstava v muzeu v Zábřehu ukazuje, jak se postupně mění obydlí, v nichž lidé žijí

Cesty k domům aneb vývoj lidských obydlí do přelomu letopočtu. Tak se jmenuje výstava, která v zábřežském muzeu znázorňuje, jakým způsobem se postupně

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě