Zámek Velké Losiny / Velké Losiny
V době nastupujícího baroka byl zámek Velké Losiny honosně vybaven a bez úhony přežil třicetiletou válku. Díky tomu můžete spatřit ojediněle zachovalé interiéry zdobené výjimečnou kolekcí gobelínů a kožených tapet. Dále za zmínku stojí například nejstarší dvousedadlová nosítka na světě nebo zámecká knihovna.
Jelikož zámek dodnes nepodlehl elektrifikaci, probíhají tu v létě, především u dětí oblíbené, večerní prohlídky s baterkou. Velmi příjemná je také procházka zámeckým parkem, kde jsou prezentovány vzácné druhy dřevin.
Žerotínové na Losinách
Udělejte si procházku do nevšedních interiérů pozdní renesance a raného baroku. Prohlídka zahrnuje velkou jídelnu s koženými tapetami, dva pokoje s gobelíny, zámeckou knihovnu a galerii předků. Tyto místnosti si udržely podstatnou část svého vzhledu ze 17. století. Velkým zážitkem je prohlídka pozdně barokní kaple.
Lichtenštejnové na Losinách
Projděte si tři rokokové pokoje vybavené původním historickým nábytkem. Součástí prohlídky jsou také dvě koupelny z konce 19. století a počátku 20. století, které sloužily Lichtenštejnům. Následuje unikátní Liechtensteinská kuchyně z počátku 20. století, která se dochovala v původní podobě. Prohlídku uzavírají tři pokoje zařízené ve stylu biedermeieru.
Obě trasy se dají spojit dohromady v jednu velkou prohlídku celého zámku. Krom toho na vás čeká ještě zámecká videoprojekce a letohrádek, který nabízí příjemné posezení v kavárně.
Z historie zámku
Zámek ve Velkých Losinách postavil významný moravský rod pánů ze Žerotína. Pozdně renesanční stavba ze závěru 16. století nahradila zchátralou tvrz. Venkovní fasády zdobí psaníčkové sgrafito, ale bosované oblouky arkád na nádvoří již předznamenávají nastupující baroko.
Losinský zámek, respektive losinské panství, je spojeno s takzvanými čarodějnickými procesy, které zde probíhaly v letech 1678–1692. Za oběť inkvizičního tribunálu zde padlo 56 nešťastníků.
V roce 1802 prodal Ludvík Anton zadlužené panství poručníkům Karla Lichtenštejna z moravskorkumlovské rodové sekundogenitury. Liechtensteinové nejprve přikročili k rozsáhlé rekonstrukci zámecké zahrady. Došlo ke zrušení barokní zahrady a na jejím místě v průběhu 19. století vyrostl stávající anglický krajinářský park.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.