KAM NA VÝLET / Technické zajímavosti

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně.
Dlouhé Stráně patří mezi nejzajímavější technické památky v Česku. Pojaly by 15 fotbalových hřišť
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. 
Autor / zdroj foto: Dlouhé stráně

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně / Loučná nad Desnou

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se řadí mezi nejvýznamnější české památky. Plocha její horní nádrže by pojala patnáct fotbalových hřišť. Jezdí ji obdivovat školní kolektivy i rodiny s dětmi.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky (zdroj idnes.cz). Zařadila se tak mezi nejvýznamnější české památky jako jsou třeba hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším divem České republiky, kdy pro ni hlasovalo 119 158 občanů.

Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně přístupná šestimístnou sedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Lanovka vás vyveze 4,5 kilometru pod horní nádrž. K ní se potom dostanete pěšky, na kole nebo využitím minibusu, který tam jezdí kyvadlově. Nově je přístupná 2,5 kilometru dlouhá trasa lesem po červené, která vede až na korunu horní nádrže.

Od 26. května letošního roku je denně v provozu lanovka. Od horní nádrže Dlouhé Stráně si mohou zájemci půjčit koloběžku a sjet si trasu dlouhou 17 kilometrů až do areálu Kouty.

Přečerpávací vodní elektrárnu hojně navštěvují školy i rodiny s dětmi. 

Podrobnější informace zájemci najdou na webu dlouhe-strane.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.