KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Vodník, upír, čert nebo čarodějnice na vás čekají v Lovecko-lesnickém muzeu v Úsově
 
Autor / zdroj foto: Vlastivědné muzeum v Šumperku

Vlastivědné muzeum v Šumperku – Lovecko-lesnické muzeum v Úsově / Úsov

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Prezentuje lovecké a přírodovědné sbírky z přelomu 19. a 20. století. Exponáty jsou sto let staré v nezměněném stavu. Muzeum je umístěno v zámeckých interiérech někdejšího hradu Úsova.

Lovecko-lesnické muzeum na zámku Úsov představuje unikátní sbírku trofejí nejen z Čech, ale i z Polska, Itálie, Indie a Afriky v původní lichtenštejnské instalaci z roku 1898. Expozice je umístěna v barokním Martinelliho paláci. V nejstarší části areálu, tzv. Vlašimském paláci, byly zřízeny interaktivní expozice pro děti – Hádanky pánů z Vlašimi a Strašidelný labyrint.


Kolébka lesnického školství na Moravě
Nahlédněte do učebny školy z doby jejích počátků v prvních letech vlády císaře Franze Josefa I. a prohlédněte si staré výukové modely a učební pomůcky připomínají školu na hradě Sovinci i v prvních desetiletích v Hranicích. Unikátem jsou ručně přepisované učebnice z meziválečného období. Řada vystavovaných  exponátů z kabinetů Střední lesnické školy v Hranicích a Středního odborného učiliště strojírenského a lesnického ve Šternberku přibližuje teoretické a praktické studium adeptů lesnického povolání od druhé poloviny 20. století po dnešek. Kresby, dokumenty a fotografie na panelech provázejí návštěvníka více než stopadesátiletou historií lesnického vzdělávání na Moravě.

Hádanky pánů z Vlašimi
Kromě expozice lesnického školství jsou zde dvě expozice věnované především dětem. Ve sklepení nejstarší části hradu je vybudován Strašidelný labyrint s řadou nadpřirozených bytostí. Vodník, upír, čert nebo čarodějnice vyděsí i otrlého návštěvníka a procházka tímto temným prostorem je určitě nezapomenutelným zážitkem. V prvním patře tzv. staré školy je vedle expozice lesnického školství dlouhodobá interaktivní výstava s názvem Hádanky Pánů z Vlašimi. Tato expozice je řešena jako komplex hádanek, úkolů a skládaček, které pobaví děti i dospělé.

Pohádky na zámku Úsov
V nejvyšším patře zámku se usídlil nejen trojhlavý drak, ale i další pohádkové bytosti. V podobě instalovaných scén je zde prezentováno 10 klasických českých pohádek, a to O princezně a drakovi, Sedmero krkavců, Šípková Růženka, Čertův švagr, Červená Karkulka, Jak zvířátka stavěla domeček, Ošklivé káčátko, O Budulínkovi, Smolíček Pacholíček a Perníková chaloupka. Malí i velcí návštěvníci se tak seznámí nejen s dnes už mnohdy zapomenutými pohádkami, ale také se zajímavými muzejními exponáty.


Z historie muzea
Původní gotický hrad, postavený ve stylu francouzského kastelu, náleží mezi nejstarší na Moravě. Je královského založení z první poloviny 13. století. V 15. století byl krátce v držení Šternberků. Byl občasným sídlem synovce Karla IV., markraběte Prokopa, jemuž sloužil ve válkách s jeho bratrem Joštem jako důležitý opěrný bod. V 15. století byl dlouhodobě zastaven pánům z Vlašimi. Jejich nástupci, Boskovicové, získali v 16. století hrad do vlastnictví a od roku 1597 patřil Lichtenštejnům.

Z původního hradu se dochovaly především hradby zpevněné válcovými věžemi, zvýšené pro potřeby dělostřelby v 15. století. Renesanční klenby v zámecké budově a některých místnostech hospodářských budov dokládají výstavbu zámku na místě staršího gotického paláce a rozšiřování zástavby za Boskoviců. Barokní přestavba zámku a výstavba honosného schodiště byla provedena v letech 1692 – 1699 podle návrhů Domenica Martinelliho.

V objektech úsovského zámku sídlila po dlouhou dobu správa panství, v letech 1852 – 1867 zde působila první lesnická škola na Moravě, v letech 1911 – 1914 městská obchodní mlynářská škola a v meziválečném období česká obecná menšinová škola. Lichtenštejnové vlastnili zámek do roku 1945, poté ho spravoval stát a od roku 1995 je hrad a zámek majetkem města Úsova.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.